ଏସବିଆଇ ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି

0 8

ମୁମ୍ବାଇ: ଦେଶର ସର୍ବବୃହତ ରାଷ୍ଟ୍ରାୟତ୍ତ ବ୍ୟାଙ୍କ ଏସବିଆଇ (ଏସବିଆଇ) ଏକ ବଡ଼ ଧରଣର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି। ପ୍ରକୃତରେ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅର୍ଥାତ୍ ଆରବିଆଇ ନିୟମ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ଏସବିଆଇ ଉପରେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜରିମାନା ଦେଇଛି। ନିୟାମକ ଅନୁପାଳନ ଅଭାବରୁ ଆରବିଆଇ ଏହି ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରିଛି। ଆରବିଆଇ ଶୁକ୍ରବାର ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଗତ ୧୬ ତାରିଖରେ ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଆଦେଶରେ ଏହି ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରାଯାଇଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ଦର୍ଶାଇ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୧୮ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୧୯ ମଧ୍ୟରେ ଏସବିଆଇର ମନିଟରିଂ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଉପରେ ଏକ ଆଇନଗତ ତଦାରଖ କରାଯାଇଥିଲା। ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ, ବିପଦ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ରିପୋର୍ଟର ଯାଞ୍ଚ, ଯାଞ୍ଚ ରିପୋର୍ଟରେ ବ୍ୟାଙ୍କିଙ୍ଗ୍ ରେଗୁଲେସନ୍ ଆକ୍ଟର ଏକ ଉଲ୍ଲଂଘନ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି। କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ପେଡ୍ ଅପ୍ ସେୟାର ପୁଞ୍ଜିର ୩୦ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଅଂଶଧନ ପାଇଁ ଏସବିଆଇ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲା । କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରି କରାଯାଇଥିଲା ଏହା ପରେ ଆରବିଆଇ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏସବିଆଇକୁ କାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ ଜାରି କରିଥିଲା। ବ୍ୟାଙ୍କର ଉତ୍ତରକୁ ବିଚାର କରିବା ପରେ ଦଣ୍ଡବିଧାନ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇଛି।
ନିକଟରେ ଆରବିଆଇ ପେଟିଏମ ପେମେଣ୍ଟସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଏକ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜୋରିମନା ଆଦାୟ କରିଛି । ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବ୍ୟାଙ୍କ ପେଟିଏମ୍ ପେମେଣ୍ଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଲିମିଟେଡ୍ (ପିପିବିଏଲ୍) ଉପରେ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କା ଜୋରିମନା ଆଦାୟ କରିଛି। ଆରବିଆଇ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ପେମେଣ୍ଟ ଆଣ୍ଡ ସେଟଲେମେଣ୍ଟ ସିଷ୍ଟମ ଆକ୍ଟ, ୨୦୦୭ (ପିଏସଏସ ଆକ୍ଟ)ର ଧାରା ୨୬ (୨) ଅନୁଯାୟୀ ଅପରାଧ ପାଇଁ ପେଟିଏମ ପେମେଣ୍ଟସ ବ୍ୟାଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଦଣ୍ଡ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି।

ଇପିଏ ରୁ ବିରଞ୍ଚି ନାରାୟଣ ପତ୍ରୀ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ
ଇପିଏ ନିଉଜ ( ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରେସ୍ ଏଜେନ୍ସି )

Leave A Reply

Your email address will not be published.