ଓଡିଶା ୪୦ ତମ ଜୁନିଅର ଜାତୀୟ ଖୋ ଖୋ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ୨୦୨୦-୨୦୨୧ ଆୟୋଜନ

0 10

୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଖେଳାଳି ଶୀର୍ଷ ସମ୍ମାନ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ

ଭୁବନେଶ୍ୱର ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୨-୨୬, ୨୦୨୧ ରୁ ଜୁନିଅର ନ୍ୟାସନାଲ ଖୋ ଖୋ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ର ୪୦ ତମ ସଂସ୍କରଣ ଆୟୋଜନ କରିବ। ରାଜ୍ୟ ତଥା କେନ୍ଦ୍ରର ଶାସିତ ଅଞ୍ଚଳର ୬୦ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀ ଦଳର ୭୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଖେଳାଳି ଚାମ୍ପିଅନସିପରେ ଯଥାକ୍ରମେ ବାଳକ ଏବଂ ବାଳିକା ବର୍ଗରେ ମୁକୁଟ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବେ। ଉଭୟ ପୁଅ ଏବଂ ବାଳିକା ପାଇଁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ଆଠଟି ଦଳରେ ବିଭକ୍ତ କରାଯାଇଛି । ଗ୍ରୁପ୍ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ପ୍ରଥମେ ବିଜେତା ସ୍ଥିର କରିବାକୁ ନକ୍ ଆଉଟ୍ ରାଉଣ୍ଡକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ବାଳକ ବର୍ଗରେ ଆୟୋଜକ ଓଡିଶା କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ବିହାର, ସାଂସଦ ଏବଂ ମେଘାଳୟଙ୍କ ସହ ଡ୍ର ହୋଇଥିବାବେଳେ ବାଳିକା ବର୍ଗରେ ଓଡ଼ିଶା ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ମଣିପୁର ଏବଂ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ସହିତ ଗ୍ରୁପ୍ ଇରେ ସ୍ଥାନିତ ହୋଇଛି। ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ପଞ୍ଚକୁଲା (ହରିୟାଣା) ରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବାକୁ ଥିବା 4th ର୍ଥ ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ଯୁବ ଖେଳ ପାଇଁ ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଯୋଗ୍ୟତା ଅର୍ଜନ କରିବ। ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ୍‌ର ୪୦ ତମ ସଂସ୍କରଣ ଓଡ଼ିଶା ଖୋ ଖୋ ଆସୋସିଏସନ ଦ୍ୱାରା କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗ, ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଏବଂ KIIT (ବିବେଚିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ) ଏବଂ ଖୋ ଖୋ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆର ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନରେ ଆୟୋଜିତ ହେବ | ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡା ବିଭାଗ, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆଥଲେଟ୍, ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିବା ଏବଂ ତୃଣମୂଳ ସ୍ତରରୁ ଅଭିଜିତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କ୍ରୀଡ଼ା ଭିତ୍ତିଭୂମି ତଥା ପ୍ରତିଭା ପଥ ବିକାଶରେ ଓଡିଶା କ୍ରୀଡ଼ା ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ତଥା ବିକାଶରେ ଏକ ଅଗ୍ରଣୀ ହୋଇପାରିଛି ।


ଆଗାମୀ ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ବିଷୟରେ ମାନ୍ୟବର କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ତୁଷାରକାନ୍ତ ବେହେରା କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଘୋଷଣା କରି ଖୁସି ଯେ ୨୨-୨୬ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଓଡିଶା ଜୁନିୟର ଜାତୀୟ ଖୋ ଖୋ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଆୟୋଜନ କରିବ। ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍, ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁଥ୍ ଗେମ୍ସରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ପ୍ରଦର୍ଶନ ସହିତ ଖୋ ଖୋ ପରି ପାରମ୍ପାରିକ ତଥା ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ରୀଡ଼ାରେ ରାଜ୍ୟ ଉତ୍କର୍ଷତା ହାସଲ କରୁଛି ଏବଂ ଉପ-ଜୁନିଅର ବାଳିକା ବର୍ଗରେ ଚାମ୍ପିଅନ୍ ହୋଇଛି । ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମର ଆୟୋଜନ କ୍ରୀଡାକୁ ଏକ ଅତିରିକ୍ତ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ ଏବଂ ଛୋଟ ବାଳକ ଓ ବାଳିକାମାନଙ୍କୁ ଖୋ ଖୋ ନେବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଯୋଗାଇବ। ” ଏହି ଅବସରରେ ଖୋ ଖୋ ଫେଡେରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଶ୍ରୀ ସୁଦର୍ଶନ ମିତ୍ତଲ କହିଛନ୍ତି, “ବିଜୁ ପଟ୍ଟନାୟକ ଇନଡୋର ଷ୍ଟାଡିୟମରେ ବାଳକ ଓ ବାଳିକାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜୁନିଅର ନ୍ୟାସନାଲ ଖୋ ଖୋ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ର ୪୦ ତମ ସଂସ୍କରଣର ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ମୁଁ KIIT ଏବଂ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛି। ମୁଁ ସମସ୍ତ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛି ଏବଂ ଦଳଗୁଡିକରୁ ପଲ୍ସିଂ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଅପେକ୍ଷା କରିଛି | ଓଡିଶା ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରୀୟ କ୍ରୀଡା ଇଭେଣ୍ଟ ଆୟୋଜନ କରିଛି ଏବଂ ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି ଖୋ ଖୋ ମଧ୍ୟ ରାଜ୍ୟର କ୍ରୀଡା ପ୍ରଶଂସକଙ୍କ ସହ ପୁନଃ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କରିବେ। ” ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଓଡିଶା ୨୦୧୬-୧୭ ରେ KIIT (ବିବେଚିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ) ରେ ଉପ-ଜୁନିଅର ଜାତୀୟ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଜୁନିୟର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲା ​​| ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ ଘଟଣା ଏବଂ COVID-19 ରୋକିବା ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଅପରେଟିଂ ପଦ୍ଧତି (SOP) ଅନୁଯାୟୀ ମହାମାରୀ ଏବଂ ସମସ୍ତ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସତର୍କତାକୁ ବିଚାରକୁ ନିଆଯାଉଛି।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇପିଏ ରୁ ବିରୁ ସାହୁ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ
ଇପିଏ ନିଉଜ ( ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରେସ୍ ଏଜେନ୍ସି )

Leave A Reply

Your email address will not be published.