ଭାରତର ପ୍ରଥମ ଶାରୀରିକ ଜାତୀୟ ଯୋଗାସାନା କ୍ରୀଡା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ର ଉଦ୍ଘାଟିତ

0 21

ଆଜାଡି କା ଅମୃତ ମହୋତ୍ସବ ପାଳନ – ଜୁନ୍ ୨୦୨୨ ରେ ଭାରତର ଐତିହ୍ୟ କ୍ରୀଡା ପ୍ରଦର୍ଶନ

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଭାରତରେ ବିଭିନ୍ନ କ୍ରୀଡାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ତଥା ସମର୍ଥନ କରିଥିବାରୁ ଓଡ଼ିଶା ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ସର୍ବପ୍ରଥମ ଶାରୀରିକ ଜାତୀୟ ଯୋଗସାନା କ୍ରୀଡା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଆୟୋଜନ ହୋଇଛି | ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରିକଳ୍ପିତ ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ୫୦ଟି ପଦକ ପାଇଁ ଉଚ୍ଚ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଥିବା ୩୦ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ୫୬୦ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ, ପ୍ରତିଭାଶାଳୀ ଏବଂ ଯୁବ ଏଥେଲିଟିକ୍ସ ଉପସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଏକ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା | ଉଦଘାଟନୀ ସମାରୋହରେ ଓଡିଶା କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗ, ଆଇଏଏସ୍ କମିଶନର କମ ସଚିବ ଶ୍ରୀ ଆର ଭିନେଲ କୃଷ୍ଣ ଆଥଲେଟମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ଏହି ଉତ୍ସବରେ NYSF ସଭାପତି ଉଦିତ ଶେଥ, ଡକ୍ଟର ଜୟଦୀପ ଆର୍ଯ୍ୟ, NYSF ସାଧାରଣ ସମ୍ପାଦକ ଡକ୍ଟର ପ୍ରଫୁଲ୍ଲା କୁମାର ମିଶ୍ର, ଶ୍ରୀ ଉମାଙ୍ଗ ଡନ୍ ଏବଂ ଡକ୍ଟର ସସ୍ମିତା ସାମନ୍ତ (କିଇଟି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ) ମଧ୍ୟ ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଜାତୀୟ ଯୋଗସାନା କ୍ରୀଡା ଫେଡେରେସନ୍ ଦ୍ୱାରା ସଂଗଠିତ NYSF) ୧୧ ରୁ ୧୩ ନଭେମ୍ବର ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କ ସହ ମିଳିତ ଭାବରେ ଏହି ପ୍ରତିଯୋଗିତା ଯୋଗାସାନାକୁ ସମ୍ମାନଜନକ ଅଲିମ୍ପିକ୍ସ ପ୍ଲାଟଫର୍ମର ଏକ ଅଂଶ କରିବା ଦିଗରେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପର ପଥ ଅଟେ।


ଯୋଗସାନା ଚାମ୍ପିୟନଶିପ ଆୟୋଜନ କରିବାରେ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସରକାରଙ୍କୁ କୃତଜ୍ଞ। ବିଶ୍ୱ ପାଇଁ ଯୋଗାସାନା ଇଣ୍ଡିଆର ହେରିଟେଜ୍ ସ୍ପୋର୍ଟ ବ୍ରାଣ୍ଡ କରିବାକୁ ଲଖ୍ୟ ବୋଲି ଶ୍ରୀ ଉଦିତ ଶେଥ ସଭାପତି NYSF l ଭୁବନେଶ୍ୱରରେ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଆୟୋଜନ କରିବା ଏକ ଗର୍ବ ଓ ଗୌରବ ର ବିଷୟ ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ । ଯୋଗାସାନା ପାଇଁ ଏକ ଖେଳ ଭାବରେ ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ର ଗଠନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଭାବରେ କ୍ୟୁରେଟ୍ ହୋଇଛି | ଦେଶର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ବିରାଟ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରି ଖୁସି ବଖାଣି ଛନ୍ତି । ଏହିପରି ପ୍ରତିଭାବାନ ଆଥଲେଟ୍, କୋଚ୍ ଏବଂ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ରହିବା ପ୍ରକୃତରେ ଏକ ଅନୁଭୂତି | ଯୋଗସାନା ଖେଳକୁ ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ନେବାରେ ସହଯୋଗ କରିପାରିବେ l କ୍ରୀଡ଼ା ଫେଡେରେସନ୍ ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ଏକ ପସନ୍ଦଯୋଗ୍ୟ ଅଂଶୀଦାର ହୋଇପାରିଛି ଏବଂ କେତେକ ଉତ୍ତମ କ୍ରୀଡ଼ା ଭିତ୍ତିଭୂମି ଏବଂ ସହଯୋଗୀ ସୁବିଧା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରଶଂସା କରାଯାଇଛି | ଓଡିଶାର କ୍ରୀଡା ସହଭାଗୀତା ମଡେଲ ସର୍କିଟରେ ବ୍ୟାପକ ମାନ୍ୟତା ହାସଲ କରିଛି | ଏହା ପାରମ୍ପାରିକ ଏବଂ ସ୍ୱଦେଶୀ କ୍ରୀଡ଼ାର ବିକାଶ ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ | ଖେଲୋ ଇଣ୍ଡିଆ ୟୁନିଭରସିଟି ଗେମ୍ସ ଭଳି ପ୍ରମୁଖ ଜାତୀୟ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମକୁ ସଫଳତାର ସହ ଆୟୋଜନ କରି ଭୁବନେଶ୍ୱର କ୍ରୀଡା ପାଇଁ ଏକ ହବ୍ ଭାବରେ ଏକ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛି | ମାନ୍ୟବର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିସମ୍ପନ୍ନ ନେତୃତ୍ୱରେ ଶ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ଓଡିଶା କ୍ରୀଡା ଦୃଶ୍ୟପଟ୍ଟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି କ୍ରୀଡ଼ା ଏବଂ କ୍ରୀଡ଼ାବିତ୍ଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରୁଛି।


ପ୍ରଥମ ଜାତୀୟ ଯୋଗସାନା କ୍ରୀଡା ଚାମ୍ପିଅନସିପ୍ ଓଡିଶା ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବାରୁ ଓଡିଶା ବାସି ଅତ୍ୟନ୍ତ ଆନନ୍ଦିତ ବୋଲି ଓଡ଼ିଶାର କମିଶନର କମ ସେକ୍ରେଟାରୀ, କ୍ରୀଡା ଏବଂ ଯୁବ ସେବା ବିଭାଗ ଶ୍ରୀ ଆର ଭିନେଲ କୃଷ୍ଣ କହିଛନ୍ତି। ଆମେ କ୍ରୀଡାକୁ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଉ ଏବଂ ଫିଟନେସ୍ ପାଇଁ ଯୁବକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ଦିଗରେ ଏକ ସଚ୍ଚୋଟ ପ୍ରୟାସ କରୁ | ଯୋଗସାନା ହେଉଛି ଫିଟନେସ୍ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ମାଧ୍ୟମ l

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇପିଏ ରୁ ବିରୁ ସାହୁଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ
ଇପିଏ ନିଉଜ ( ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରେସ୍ ଏଜେନ୍ସି )

Leave A Reply

Your email address will not be published.