‘ସ୍କିନ୍ ଟୁ ସ୍କିନ୍ ଟଚ୍ ବିନା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା’କୁ ନେଇ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଲେ ବଡ ରାୟ

0 9

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ (Supreme Court) ‘ସ୍କିନ୍ ଟୁ ସ୍କିନ୍ ଟଚ୍’ (Skin-to-Skin Touch) ଉପରେ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ (Bombay High Court) ଦେଇଥିବା ରାୟକୁ ଖାରଜ କରି ଦେଇଛନ୍ତି । ଏହାପୂର୍ବରୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ତାଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ୩୦ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ସଂରକ୍ଷିତ ରଖିଥିଲେ । ଜଷ୍ଟିସ ୟୁୟୁ ଲଲିତଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ବେଞ୍ଚ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଛି । ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଏହି ରାୟ ଘୋଷଣା କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅପରାଧୀଙ୍କୁ ଆଇନର ଜାଲରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବାକୁ ଆଇନର ବସ୍ତୁ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ ଦେଇଥିଲେ ଏହି ରାୟ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟ (Bombay High Court) ପୂର୍ବରୁ ରାୟ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ନାବାଳିକାଙ୍କ ପ୍ରାଇଭେଟ ପାର୍ଟକୁ ବିନା ପୋଷାକ କାଢ଼ି ଛୁଇଁବା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ନୁହେଁ । ହାଇକୋର୍ଟର ନାଗପୁର ବେଞ୍ଚର ଜଜ୍ ପୁଷ୍ପା ଗଣେଡିୱାଲା ୧୯ ଜାନୁଆରୀରେ ଏହି ରାୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାବେଳେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ‘ସ୍କିନ୍ ଟୁ ସ୍କିନ୍ ଟଚ୍’ ନହୁଏ ତେବେ ଏହାକୁ ଯୌନ ଉତ୍ପୀଡ଼ନ ବୋଲି ବିଚାର କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ । ପୁଷ୍ପା ଗଣେଡିୱାଲା କହିଥିଲେ ଯେ ଏକ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଭାବରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ପାଇଁ ‘ଖରାପ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସହିତ ‘ସ୍କିନ୍ ଟୁ ସ୍କିନ୍ ଟଚ୍’ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ । ଜଣେ ୩୯ ବର୍ଷୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୧୨ ବର୍ଷର ବାଳିକାକୁ ଯୌନ ନିର୍ଯାତନା ଅଭିଯୋଗରେ ଏକ ସେସନ କୋର୍ଟ ଦ୍ୱାରା ତିନି ବର୍ଷ କାରାଦଣ୍ଡରେ ଦଣ୍ଡିତ କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ଜଷ୍ଟିସ୍ ପୁଷ୍ପା ଗଣଦୀୱାଲାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଥିଲା । ସେ ନିଜ ନିଷ୍ପତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେବଳ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଯୌନ ନିର୍ଯାତନାର ପରିଭାଷା ନୁହେଁ । HC ର ରାୟକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲା ମହିଳା ଆୟୋଗ ଆଟର୍ଣ୍ଣି ଜେନେରାଲ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏହି ରାୟ ଖାରଜ କରିବାକୁ ଆବେଦନ କରିଥିଲେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବମ୍ବେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଜାତୀୟ ମହିଳା ଆୟୋଗଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଆବେଦନ କରି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ୨୭ ଜାନୁଆରୀରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଥିଲେ ।

ଇପିଏ ରୁ ବିରଂଚି ନାରାୟଣ ପତ୍ରୀ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ
ଇପିଏ ନିଉଜ ( ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରେସ୍ ଏଜେନ୍ସି )

Leave A Reply

Your email address will not be published.