୪୦ ପ୍ରତିଶତ ସଂସ୍ଥାରେ ତାଲା

0 11

ନକଲି ସାମଗ୍ରୀର ଅମରାବତୀ ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ

କଟକ: ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ୧୯୮୦ ଶିଳ୍ପନୀତି ପ୍ରସ୍ତାବ (ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିଆଲ ପଲିସି ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ-୧୯୮୦) ଆଧାରରେ ରାଜ୍ୟରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା ଶିଳ୍ପ ବିପ୍ଳବ। ତତ୍କାଳୀନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଜାନକୀ ବଲ୍ଲଭ ପଟ୍ଟନାୟକଙ୍କ ନୂତନ ଶିଳ୍ପନୀତି ଓଡ଼ିଶାର ଶିଳ୍ପକୁ ଦେଇଥିଲା ସଂଜୀବନୀ। ହଜାରେ କୋଟି ବିନିଯୋଗ କରି ହଜାରେ ଦିନରେ ହଜାରେ ଶିଳ୍ପ ଗଢି ତୋଳିବାକୁ ସ୍ବର୍ଗତ ଜନାକୀବଲ୍ଲଭ ଯେଉଁ ଆହ୍ବାନ ଦେଇଥିଲେ ତାହା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିଲା। କ୍ଷୁଦ୍ର, ମଧ୍ୟମ ତଥା କୃଷି ଭିତ୍ତିକ ଶିଳ୍ପ ଗଢି ଉଠିଥିଲା। ଆତ୍ମପ୍ରକାଶ କରିଥିଲା ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ। ଇଡକୋ ଜରିଆରେ ଏହି ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ଜମି ଯୋଗାଇ ଦିଆ ଯାଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ୪୦ ବର୍ଷ ଭିତରେ ଏ ସ୍ବପ୍ନ ଏବେ ଏକପ୍ରକାର ଧୂଳିସାତ ‌ହୋଇଯାଇଛି। ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଦିନେ ୩୦ ହଜାର ଲୋକ କର୍ମ ନିଯୁକ୍ତି ପାଇଥିଲେ। ଏବେ ଏଠ‌ାରେ ୩ ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ବି କାମ କରିବାର ସୁଯୋଗ ନାହିଁ। କସବୋର୍ଡ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବନସ୍ପତି ଭଳି ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପରେ ତାଲା ଝୁଲୁଛି। ଶହ ଶହ ଶିଳ୍ପ ଦେବାଳିଆ ହୋଇଯାଇଛି। ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାକୁ ଋଣ ଦେଇଥିବା ବ୍ୟାଙ୍କ ଟଙ୍କା ପାଉନି କି ଇଡକୋ ତା ଜମି ଫେରି ପାଉନି। ଶତାଧିକ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ମାମଲାରେ ଛନ୍ଦି ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି। ଇଡକୋର ସ୍ଥାନୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ମତରେ ଏଠାରେ ପ୍ରାୟ ୫୦୦ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥା ରହିଛି। ସେଥିରୁ ଶତକଡା ୪୦ ପ୍ରତିଶତ ଆଉ ଚାଲିପାରୁନି। ସବୁଠୁ ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ଜଗତପୁରରେ ଏବେ ଚାଲୁଥିବା ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥ‌ାରେ କ’ଣ ଉତ୍ପାଦନ ହେଉଛି, ସେ ସଂପର୍କିତ କୌଣସି ନାମଫଳକ ବି ଲଗା ଯାଉନାହିଁ।
ଜଗତପୁର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ଇଡକୋ ଜରିଆରେ ବିଭିନ୍ନ ଶିଳ୍ପସଂସ୍ଥାଙ୍କୁ ୪୨୮ ଏକର ଜମି ଲିଜ ଆକାରରେ ରିହାତି ମୂଲ୍ୟରେ ‌ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା। କିଛି ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥା ଏଠାରେ ନିଜର ଶିଳ୍ପ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରି ଉତ୍ପାଦନ କରୁଥିବା ବେଳେ ଆଊ କିଛି ସଂସ୍ଥା କେବଳ ଜମି ମାଡି ବସିଛନ୍ତି। ଆଉ କିଛି ଶିଳ୍ପ ସିଜ୍ ହୋଇପଡି ରହିଛି। ଇଡକୋ ମଧ୍ୟ ଏ ଶିଳ୍ପକୁ ଫେରାଇ ଆଣିପାରୁନି। ଫଳରେ ନୂଆ ଶିଳ୍ପ ପାଇଁ ଆଗ୍ରହୀ ସଂସ୍ଥା ଜମି ପାଇ ପାରୁ ନାହାନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଇଡକୋର ମଧ୍ୟ ସ୍ବତନ୍ତ୍ର ନୀତି ନାହିଁ। ସେହିଭଳି ପୁରୁଣା ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳରେ ୧୬ ଏକର ଜମିରେ ମାତ୍ର ୮ଟି ଶିଳ୍ପ ଚାଲୁଥିବା ବେଳେ ଅଧିକାଂଶ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ଜଗତପୁରରେ ଅତିକ୍ଷୁଦ୍ର, କ୍ଷୁଦ୍ର, ମଧ୍ୟମ ଶିଳ୍ପ ମାନ ଚାଲୁଛି। ତେବେ ତଥ୍ୟ ମୁତାବକ ଏଠାରେ ଏବେ ୧୫୦ରୁ ଅଧିକ ଶିଳ୍ପ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ରହିଛି। ଇଂଜିନିୟରିଂ ବିଭାଗ ପାଇଁ ୬ଟି ଶିଳ୍ପ କାମ କରୁଥିବା ବେଳେ ପ୍ୟାକିଂରେ ୧୪, ଅଟୋମୋବାଇଲରେ ୧୬, ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ ୧୪, ଖାଦ୍ୟ ସଂପର୍କିତ ୩୧, ଏଫଏମସିଜି( ଡ୍ରିଙ୍କସ) ୧୬, ଇଲେକଟ୍ରିକାଲ ୩୦, ପ୍ରିଣ୍ଟିଂ ୮, ବିଲଡିଂ ସଂପର୍କିତ ୭ , ୫ଟି ଡାଏରୀ, ୪ଟି ଆଇଟିସି ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ୮ଟି ଶିଳ୍ପ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ସମସ୍ୟା ବହୁଳ ‌ହୋଇ ରହିଛି। ରାସ୍ତାଘାଟ, ଡ୍ରେନ ଓ ଆଲୋକ ସମସ୍ୟାରେ ସମଗ୍ର ଶିଳ୍ପାଞ୍ଚଳ ଛନ୍ଦି ହୋଇପଡିଛି। ଇଡକୋ କର୍ତୃପକ୍ଷ କେବଳ ଭଡା ନେଉଥିବା ବେଳେ କାମ କରୁଥିବା ଶିଳ୍ପ ସଂସ୍ଥାମାନଙ୍କୁ କୌଣସି ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରୁ ନଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ଇପିଏ ରୁ ବିରଞ୍ଚିନାରାୟଣ ପତ୍ରୀ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ
ଇପିଏ ନିଉଜ ( ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରେସ୍ ଏଜେନ୍ସି )

Leave A Reply

Your email address will not be published.