ଓୟୁଟିଆର’ ର ପ୍ରଥମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବ

0 60

୨୦୯୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଦିଆଗଲା ଡ଼ିଗ୍ରୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍

ଭୁବନେଶ୍ୱର : ଓଡ଼ିଶା ବୈଷୟିକ ଓ ଗବେଷଣା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ (ଓୟୁଟିଆର) ର ପ୍ରଥମ ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଏହି ଉତ୍ସବରେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର କୁଳାଧିପତି ତଥା ମାନ୍ୟବର ରାଜ୍ୟପାଳ ରଘୁବର ଦାସ ସଭାପତିତ୍ୱ କରି କହିଥିଲେ ଯେ ବିଶ୍ବରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷେତ୍ର ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବିକାଶ କରୁଛି | ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଉଦ୍ଭାବନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଆର୍ଟିଫିସିଆଲ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ। ଆଜି ବିଶ୍ୱରେ ମାନବ ହସ୍ତକ୍ଷେପର ସମସ୍ତ କ୍ଷେତ୍ରରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିଜୀବୀ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଉଛି | ଯଦିଓ ଏହା କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମାନବ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିପାରେ |

1st Convocation of OUTR


ଆମେ ଜବରଦସ୍ତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଡ଼କୁ ଗତି କରୁଛୁ | ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଉପକରଣ ଭାବରେ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତା ଭିତରେ ଦେଖାଯାଉଛି । ଏହି ଟେକ୍ନୋଲୋଜିକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଉତ୍ପାଦକତା ଏବଂ ଦକ୍ଷତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ପଞ୍ଚମ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥନୀତି, ତେଣୁ ଭାରତର ସ୍ଥାୟୀ ବିକାଶ ଏବଂ ସାମାଜିକ ପ୍ରଗତି ପାଇଁ କୃତ୍ରିମ ବୁଦ୍ଧିମତାର ଆହ୍ବାନକୁ ସମାଧାନ କରିବା | ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ସାରା ଦେଶରେ ଏକ ଅବିଶ୍ୱସନୀୟ ସୁନାମ ଅର୍ଜନ କରିଛି | ଓଡିଶା ସରକାରୀ ମିଳିତ ପ୍ରୟାସ ସହିତ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଆସନ୍ତା କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ 10,000 କୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଆଗେଇ ଆସୁଛି। ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ନିକଟ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିଦେଶୀ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି। ଏଥିପାଇଁ ବିଶ୍ବର ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାର ମାନଚିତ୍ରରେ ଏହାର ଦୃଢ ସ୍ଥିତି ରହିଛି ବୋଲି ରାଜ୍ୟପାଳ କହିଥିଲେ।
ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଡ଼ିଆରଡ଼ିଓ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଆଣ୍ଡ୍ କମ୍ୟୁନିକେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ (ଇସିଏସ୍) ମହାନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ଼. ବିନୟ କୁମାର ଦାସ କହିଥିଲେ ଦେଶର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପିଢୀ ଭାବରେ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ | ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ନେତାମାନେ ଗୋଟିଏ ଅର୍ଥରେ, ତୁମର ଭବିଷ୍ୟତ ଏହି ଦେଶର ଭବିଷ୍ୟତ ସହିତ ଜଡିତ | ଭାରତ ହେଉଛି ଯୁବ ବିଶ୍ୱର ଅଗ୍ରଣୀ | ୩୯ ବର୍ଷ ତୁଳନାରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାରାହାରି ବୟସ ୨୯ ବର୍ଷ |
ଚୀନ୍ ପାଇଁ ଏବଂ ଜାପାନ ପାଇଁ ୪୯ ବର୍ଷ ଏବଂ ଭାରତରେ ୩୫ ବର୍ଷରୁ କମ୍ ଯୁବ ଶତକଡା ୬୬ ଭାଗ | ଏହା ଆଜି ଦୁନିଆରେ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଟେ | ଆମେ ଏହାର ଶକ୍ତି ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯୁବ ଶକ୍ତି ଯଦି ଆମ ଦେଶକୁ ବିଶ୍ୱରେ ଶ୍ରେଷ୍ଠ ହେବାକୁ ଆବଶ୍ୟକ କରେ | ଯୁବକମାନେ ଆଦର୍ଶବାଦ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷ ବିନା ଆଦର୍ଶବାଦ ହୁଏତ ଅଧିକ ହାସଲ କରିପାରିବ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆଦର୍ଶବାଦ ବିନା ଅଭିଳାଷ ସମ୍ଭବ ହୋଇପାରିବ। ଯଦି ଆପଣ ଧନୀ ହେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବିଦେଶ ଯାଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଡଲାର ରୋଜଗାର କରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଧନୀ ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି: ଜ୍ଞାନ ସମୃଦ୍ଧ, ସଂସ୍କୃତି, ପରମ୍ପରା ଏବଂ ମୂଲ୍ୟରେ ସମୃଦ୍ଧ ସିଷ୍ଟମ୍, ତେବେ ଏହା ହେଉଛି ଆମ ଦେଶ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶିକ୍ଷା ଦିଏ |
ସମ୍ମାନିତ ଅତିଥି ଭାବେ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରୀତିରଞ୍ଜନ ଘଡ଼ାଇ କହିଥିଲେ ଯେ ତୁମ ଚାରିପାଖରେ ଯାହାକିଛି ଦେଖୁଛ, କିନ୍ତୁ କେବଳ ସକରାତ୍ମକ ଜିନିଷ ରଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକକୁ ଛାଡିଦିଅ | ‘ସର୍ବଦା ଏକ ଅନନ୍ତ ଶିକ୍ଷାର୍ଥୀ ହୁଅ’ | ଭାରତ ଏବଂ ବିଶେଷ କରି ଓଡିଶାର ଏକ ସମୃଦ୍ଧ ସାଂସ୍କୃତିକ ପରମ୍ପରା ରହିଛି | ଆମ ପରମ୍ପରା ଓ ସଂସ୍କୃତିକୁ ସାରା ବିଶ୍ବରେ ପହଞ୍ଚାଅ। ମନ୍ତ୍ରୀ ଛାତ୍ରଛିତ୍ରୀଙ୍କୁ ଉପଦେଶ ଦେଇ କହିଥିଲେ ଯେ ‘ନିଜ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କର। ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟକୁ ଭିତ୍ତି କରି ସେଟ୍ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର | ନିଜ ଆଗ୍ରହ ଏବଂ ସାମର୍ଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ତୁମର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ପାଇଁ କୌଣସି ସମସ୍ୟା ହେବ ନାହିଁ।
ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଓ ବୈଷୟିକ ଶିକ୍ଷାର ପ୍ରମୁଖ ସଚିବ ଉଷା ପାଢୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇଥିଲେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଆଗାମୀ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଶୁଭେଚ୍ଛା ଜଣାଇବା ସହ ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ବବିଦ୍ୟାଳୟର କୂଳପତି ବିଭୂତି ଭୂଷଣ ବିଶ୍ବାଳ ସ୍ବାଗତ ଭାଷଣ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ।
ସମାବର୍ତ୍ତନ ଉତ୍ସବର ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ମଞ୍ଚରେ ବିଟେକ୍ ଆର୍କିଟେକ୍ରେ ୨୬, ବ୍ୟାଚଲର ଅଫ୍ ପ୍ଲାନିଂରେ ୪୫, ବିଟେକ୍ରେ ସର୍ବାଧିକ ୧୩୬୧, ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ଼୍ ଏମ୍ଏସ୍ସିରେ ୬୪, ଏମ୍ ସିଏରେ ୮୯, ଏମ୍ଏସ୍ସିରେ ୧୧୦, ଏମ୍ଟେକ୍ରେ ୩୧୬ ଓ ଏମ୍ପ୍ଲାନରେ ୨୬ ଜଣଙ୍କୁ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା।। ୨୦୨୧-୨୨ ଓ ୨୦୨୨-୨୩ ଶିକ୍ଷାବର୍ଷର ମୋଟ ୨୦୯୨ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅତିଥିମାନେ ଡ଼ିଗ୍ରୀ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଦୁଇ ବର୍ଷ ଧରି ୬ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣପଦକ ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସବୁ ବିଭାଗରେ ଟପ୍ପରଙ୍କୁ ୬୪ ଟି ସିଲ୍ଭର ମେଡ଼ାଲ ଦିଆଯାଇଥିଲା । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ସମସ୍ତ ଅଧ୍ୟାପକ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ୨ ହଜାରରୁ ଉର୍ଦ୍ଧ୍ୱ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଭାଗ ନେଇଥିଲେ।

ଭୁବନେଶ୍ୱର ଇପିଏ ରୁ ବିରୁ ସାହୂ ଙ୍କ ରିପୋର୍ଟ
ଇପିଏ ନିଉଜ ( ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରେସ ଏଜେନ୍ସି )

Leave A Reply

Your email address will not be published.